Wolfgang Amadeusz Mozart: genialny kompozytor nie tylko oper

Mozart - kompozytor oper
Mozart – jeden z najsławniejszych kompozytorów muzycznych

Wolfgang Amadeusz Mozart to kompozytor, którego nazwisko znane jest wszystkim, nie tylko miłośnikom opery. Ten geniusz muzyczny uznany za jednego z wiedeńskich klasyków, żył w latach 1756-1791. Talent muzyczny Mozarta ujawnił się bardzo wcześnie. Przyszły światowej sławy kompozytor miał tylko 3 lata, gdy wyszukiwał tercje na klawesynie. Pierwsza opera została przez niego skomponowana, gdy miał 12 lat.

Wiele dzieł Mozart stworzył pełniąc funkcje kapelmistrza kapeli na dworze arcybiskupa Salzburga. „Idomeno re di Creta” jest jedną z oper skomponowanych w tym okresie życia Mozarta. Najbardziej znane opery austriackiego kompozytora pochodzą jednak z wiedeńskiego okresu jego życia. Z tego czasu pochodzą między innymi: „Uprowadzenie z Seraju”, „Wesele Figara” i „Don Giovanni”. Wolfgang Amadeusz Mozart znany jest przede wszystkim jako kompozytor oper komediowych. Komponował jednak nie tylko opery. Jego dziełem jest także msza żałobna „Requiem”.

Utwory Mozarta są częścią bogatego repertuaru Teatru Wielkiego im. Moniuszki z Poznania, największego teatru operowego w mieście – https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Kliknij i głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz