Słoneczne wsparcie dzięki instalacji fotowoltaicznej

Od dawna wiadomo, że promienie słoneczne dają ciepło i mogą wytworzyć prąd elektroniczny. Technologia pozwalająca wykorzystać ten potencjał jest znana jednak nie wszędzie jest wykorzystywana. Jednak ta tendencja powoli się zmienia, tak samo jak skuteczność paneli słonecznych, które co raz wydajniej przemieniają energię słoneczną w ciepło użytkowe i prąd.

Instalacja fotowoltaiczna

Miejsce na które pada słońce przez większość dnia jest idealne gdzie można zamontować panele. W przypadku kolektorów słonecznych służących do ogrzewania wody uproszczony schemat instalacji fototermicznej wygląda następująco:

  • kolektory – sieci przykrytych przez absorber rurek, w których płynie ciecz,
  • pompa – ona porusza cieczą przepływającą między panelami a bojlerem
  • bojler – w nim ciepło jest przekazywane do wody użytkowej dla całego domu.

Ogniwa fotowoltaiczne bezpośrednio przeobrażają energię słoneczną w prąd elektryczny. Padające na powierzchnię ogniwa promienie wywołują reakcje chemiczne i fizyczne, dzięki którym powstaje napięcie elektryczne. Powstały w ten sposób prąd płynie kablami do akumulatorów i zasilaczy. Tak zmagazynowane zasilanie elektryczne można wykorzystać w domu na przykład jako awaryjny generator lub wziąć ze sobą naładowaną baterię na wyjazd w plener.

Systemy tego typu mają dwie istotne zalety. Pierwszą jest oszczędność. Wytwarzanie własnego ciepła i/lub prądu redukuje wydatki na pobór energii z tradycyjnych źródeł. Drugą zaletą jest odciążenie środowiska produktami spalania paliw kopalnych i zmniejszenie zapotrzebowania na drewno opałowe.

Kompleksowe projekty i wykonanie instalacji fotowoltaicznej >> https://putmajster.pl/fotowoltaika

Kliknij i głosuj
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]