Kilka słów o teatrze

Teatr dawniej i dziś
Odeon – starożytny teatr

Początki teatru sięgają czasów przed nasza erą. Pierwsze przedstawienia teatralne były wystawiane w starożytnej Grecji. W antycznej Grecji, a później w Rzymie wiele przedstawień teatralnych było wystawianych w wolnej przestrzeni. Grecy i Rzymianie budowali nawet w tym celu widownie na świeżym powietrzu – amfiteatry. Oczywiście służyły one nie tylko odgrywania sztuk, były także areną walk gladiatorów.

Wśród starożytnych budowli przeznaczonych na występy teatralne jest także odeon. Budowla ta służyła nie tylko do odgrywania sztuk teatralnych, ale także przeznaczona była na występy muzyczne. W odróżnieniu więc od amfiteatru odeon był budowlą zadaszoną.

Przedstawienia teatralne cieszą się popularnością także w XXI wieku. Współcześnie działające teatry mają różnorodny repertuar. Wystawiane są zarówno sztuki dramatyczne, jak i komediowe. Nie brakuje także przedstawień dla dzieci. Działają nawet teatry lalek.

Teatr Wielki im. Moniuszki z Poznania może pochwalić się bogatym repertuarem. Tam miłośnicy koncertów, oper, recitali i przedstawień teatralnych znajdą powód by odwiedzić ten teatr – https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Kliknij i głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz