Czy opera to naprawdę smak nabyty?

Opera jest dla wszystkich
Opera jest dla wszystkich

Panuje przekonanie, że opera, podobnie jak chociażby whiskey, ale też kawa, to smak nabyty. Według tego twierdzenia konieczne jest obcowanie z nią najpierw poniekąd z musu, a potem dopiero z przyjemnością. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że jest to bardzo daleko, za daleko idąca teza.

Sztuka wyższa nie jest łatwo dostępna

Opera i teatr w ogóle, to sztuka wyższa, czyli sztuka wysublimowana, stosunkowo trudna w odbiorze. Jest to fakt oczywisty, ale wcale nie musi prowadzić do tego, by teatry były smakiem nabytym. Ważne jest, by nie zrażać się początkowo do tego sposobu komunikowania czy przekazywania kultury. A o to wcale nie trudno, ponieważ repertuar teatrów i oper, oprócz rzeczy łatwiej strawnych, może nam oferować rzeczy trudne do przełknięcia. Tym bardziej w operze możemy się spotkać z poważnymi barierami, gdyż niejedno znakomite dzieło będzie przedstawiane po francusku lub włosku. Nawet osoby mówiące w tych językach będą miały realne problemy z odbiorem tak podanych treści.

Na deskach Teatru Wielkiego im. Moniuszki z Poznania można obejrzeć zarówno spektakle dla wytrawnego widza regularnie odwiedzającego teatr oraz widowiska skierowane do dzieci i młodzieży – https://opera.poznan.pl/

Kliknij i głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz