Co to jest DEF/AdBlue?

Technologia SCR i AdBlue
AdBlue stał się nieodłącznym elementem współczesnej motoryzacji

DEF, powszechnie znany jako AdBlue, to wodny roztwór, który pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia amoniak, reagujący z tlenkami azotu. Efektem tego procesu jest przekształcenie szkodliwych związków zawartych w spalinach w parę wodną i amoniak. DEF to odczynnik stosowany w układach oczyszczania spalin. W maszynie Cat zadanie to, oprócz prawidłowego zaprojektowania elektroniki i silnika, zostało przypisane do tzw. CEM Clean Exhaust Module.

Jednym z elementów jest moduł CEM odpowiedzialnym za utrzymanie emisji zanieczyszczeń na odpowiednim poziomie. Po wyjściu z filtra DPF, DEF (Diesel Exhaust Fluid – AdBlue) jest wtryskiwany do układu wydechowego w odpowiedniej ilości i warunkach, mieszany ze spalinami i prowadzi do katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction). Katalizator składa się z metalowej siatki w kształcie plastra miodu pokrytej cienką warstwą metalu szlachetnego. Jego zadaniem jest redukcja podtlenku azotu. Gdy DEF jest wstrzykiwany przez elektronicznie sterowany wtryskiwacz do komory mieszania, woda odparowuje.

Więcej informacji na temat AdBlue i jego roli w technologii SCR znajdziesz na stronie: https://storage-partners.com/en/what-is-adblue-2

Kliknij i głosuj
[Wszystkie: 1 Średnia: 4]

Dodaj komentarz